SASVIM OSOBNO

SASVIM OSOBNO

IZLOŽBA FOTOGRAFIJA POLAZNIKA ŠKOLE FOTOGRAFIJE BORISLAVA BOŽIĆA

Narodna čitaonica, Rijeka, Korzo 24

od 20. svibnja do 6. lipnja, 2017.

 

Današnju lakoću pravljenja fotografskih slika omogućila je sveprisutna digitalna tehnologija.   Razina jednostavnosti korištenja digitalne  tehnologije proizvela je učinak lažnoga uvjerenja da su svi današnji korisnici fotoaparata uspješni snimatelji. Dakako da tehnologija, iako je skoro savršena, u ovom slučaju nije dovoljna. Uza sve njene blagodati,  neophodna je makar i minimalna  nadogradnja, dodatak u obliku ljudskoga umijeća. Sinergija tehnoloških mogućnosti fotografske opreme i  finoga, suptilnoga snimateljskog senzibiliteta rezultirat će fotografskim radom koji ćemo s pravom nazvati kreativnim, umjetničkim djelom. Na ovim premisama zasnovao sam i edukativni proces  u  ateljeu Yellow time gdje, korak po korak, vodim polaznika od razumijevanja i shvaćanja tehničkih mogućnosti fotoaparata pa do stvaranja originalne fotografske slike. Dakle, polaznike vodim kroz kreativni proces k razumijevanju i primjeni izražajnih fotografskih sredstava do drugačijega, sasvim osobnog pogleda na svijet koji nas okružuje. Na ovoj izložbi predstavljam fotografije polaznika različitih programa: Osnovni tečaj koji podrazumijeva učenje elementarnih snimateljskih postavki na fotoaparatu i njihovu primjenu, Kreativni modul u kojem polaznika vodim kroz stvaralački proces razumijevanja unutrašnjeg prostora fotografske slike, Radionica analogne fotografije u kojoj polaznik upozna i nauči fotografiranje analognim fotoaparatom i cijeli proces laboratorijske obrade filma te izrade kontakt kopije i konačnih povećanja. U Radionici camere obscure polaznici usvoje elementarna znanja o fotoaparatu i dožive beskonačnu radost pravljenja fotografija najobičnijom kartonskom kutijom.

Ova je  izložba samo mali presjek kreativnih statusa koje moji polaznici u punom formatu zažive.

Autori: Carmen Milošević,  Danijela Macura, Katarina Zrinka Šarić, Magdalena Košević, Rebeka Legović, Silvija Kamber, Thea Pavlin, Erika Peran,  Paolo Dukić, Dario Jurjević, Nikica Hatežić, Elma Duić, Tanja Malovoz, Marijana Mužević, Irena Udovičić, Vladimir Katnić, Josip Gršković, Daria Glavan Šćulac i Samanta Memedović

Borislav Božić, prof.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.